İzleyiciler

28 Şubat 2015 Cumartesi

TAMAHKAR
TAMAHKAR


''İhtirasları olanaklardan yüksek, uzun dişli bir kesim var ki din iman tanımaz''  A.İlhan

   Evet A.İlhan'ın bu sözünü Türk Dil Kurumu ''Tamahkar'' sıfatını açıklamakta kullanmış. Açgözlü, hırslı anlamlarına gelen Tamahkar insanların hiç doymayan yüzünü bizlere gösteriyor. Hep bir tüketim ihtiyacı içinde giden insanoğlu zaman ile arzularına yenik düşüyor.
   
   Tamah etmemek hep daha fazlasını istemek insana büyük sorunlar yaratmaktadır. Zaman ile doğrudan sapıtıp hırsına yenik düşenler hileye, aç gözlülüğe ve kendi hakkı olmayana göz koymaktadır.
   
   ''Eksik ölçüp, tartanların vay haline, ki onlar, insanlardan ölçerek aldıklarında noksansız alırlar. Kendileri onlara ölçtüklerinde veya tarttıklarında eksiltirler.'' Mutaffifin Suresi 1-3

   Evet Kur'an-ı Kerim'de de buyurdurulduğu üzere tamahkarlik insanları çok zor durumlara ve günahlara itebilmektedir.

   “Kendisini tek olarak (ve yapayalnız) yarattığım (şu adam)ı Bana bırak; Ki Ben ona, ‘alabildiğine geniş kapsamlı bir mal’ (servet) verdim. Göz önünde-hazır çocuklar (verdim). Ve sayısız imkan ve fırsatları önüne serdim. Sonra, daha artırmam için tamah eder (doyumsuz istekte bulunur). Hayır; çünkü o, Bizim ayetlerimize karşı ‘kesin bir inatçıdır.” (Müddessir Suresi, 11-16) 

   Hırs belki bazı durumlarda iyi neticeler sonuçlar verebilir ancak unutmamak gerekir ki herşeyin çoğu zarardır.

2 yorum:

  1. Merhaba, blogunuzu çok beğendim ve takibe aldım banada bekliyorum sevgiler. http://feracelihanimkiz.blogspot.com.tr

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar teşekür ederim. İnşallah gelirim tabi ki..

    YanıtlaSil