İzleyiciler

2 Şubat 2018 Cuma


SÖZÜN EĞRİSİ DOĞRUSU

Dilimizden düşünmediğimiz kalbimizde her daim yeri olan bazı sözleri kavramları acaba hayatımızda ne kadar tatbik edebiliyoruz?

Her ortamda her konuşma ve tartışma da savunduğumuz, dem vurduğumuz bu kavramları bizler ne kadar sahip çıkabiliyoruz. Bahsetmesi kolay uygulaması zor bu kelimeler gerçekten konuşulduğu kadar yaşana biliyor mu?

Mesela ne kadar Adaletliyiz. Hak hukuk diyoruz ama bam teline dokunduğunda bizler kendi haksız durumumuza karşı kendimize ve karşımızda ki muhatabımıza karşı adalet kavramını uygulayabiliyor muyuz?

Bir mal mülk alışverişinde, bir ticaret işinde en basitinden yaptığımız küçük bir alışverişte karşımızda ki kişinin hakkına ne kadar saygılıyız. Hiç sordunuz mu acaba kendinize hep bana hep bana dediğim durumlar olmamış mıdır diye?

Evet kendi hakkımızı koruyup riayet edelim. Kendimizi savunalım hakkımızı alalım ama nefsimiz kadar karşımızda ki muhatabımıza da değer verelim işte o zaman çok daha adaletli bir yer olacak dünya.

Ya da bir tartışma da bir konuşma esnasında ne kadar kendi savunduğumuz fikirlerin sesini kısıp karşımızda ki arkadaşın fikirlerini dinleyebiliyoruz. Gerçekten üzerinde düşünüp onlara değer verebiliyoruz? Karşımızdaki insana dinlene cimrisi olmadan ne kadar tartışma içinde bulunabiliyoruz?

Bu iki basit örnek üzerinden hak hukuk ve adaleti hayatımıza tatbikini gelin bir daha düşünelim mi ?

2 yorum:

  1. Adalet ve hukuk aslinda bunlarin ikiside kime gore neye gore degisen kavramlar oldu gunumuzde maalesef😒.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne yazık ki haklısınız resmen evrenselden bireysel hatta daha da korusu keyfi kurallar uygulanıyor

      Sil