İzleyiciler

22 Mayıs 2016 Pazar

DÜŞÜNMEK; KIT KAYNAKLAR
Düşünmek ; Kıt Kaynaklar

                                
Mevcut kaynakların sınırlı, insan ihtiyaçlarının ise sınırsız olması, iktisat biliminin ortaya çıkma nedenidir. İktisat bilimi kaynakların kıt olması nedeniyle insanların yaptıkları tercihler ve bu tercihler nedeniyle aralarındaki ilişkiyi inceleyen bir bilimdir.

Kıt kaynakların biz insanların sınırsız ihtiyacını nasıl karşılaşacağına ilişkin daha bir çok tez ve görüş oluşturulmuş. Bir çok bilim dalından bu konuda yararlanılmaya çalışılmış. Iktisat, maliye, muhasebe ve zaman ile sosyoloji ve Psikoloji birbiriyle iç içe geciştirilerek insanlığın sınırsız olan ihtiyaçlarına cevap bulunmaya çalışılmıştır. 
Peki gerçekten dünyada ki kaynaklar kıt mı? 
Veya bizim bu sınırsız ihtiyaçlarımızın ne kadarı gerekli ?
Koskoca bir gezegeni yiyoruz ve yine de doymuyoruz. Bu doyumsuzluğumuzu da bir çok teori ve görüş ile açıklamaya çalışıyoruz. 
Tarihe bakıyoruz Amerika Kıtası, Afrika ve Asya zamanında bir çok sömürge yaşamışlar ve hala yaşıyorlar. Uluslararası toplum tüm zenginliklerini kaynaklarını sömürdükleri bu milletleri şimdi uzaktan uzağa izlemektedir. 
Kısaca dünyanın kaynakları kıt mıdır bilinmez ama insanoğlunun gerçekten doyumsuz bir ihtiyaç listesi bulunmaktadır. Ve bunları karşılamak için de her yol mübahtır yaklaşımı ile herşeyi yapmaktadır. Sonrada bunları açıklamak için değişik değişik görüş ve teori üretiyor.

6 yorum:

 1. Değişik bir görüş sayın yazar
  Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim değişik bir görüş olmasi iyidir :)

  YanıtlaSil
 3. Yararlı bir paylaşım Süleyman.Ben biraz rahatsızlandım, bazen kaçırıyorsam paylaşımlarını kusuruma bakma kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Ece abla. Büyük geçmiş olsun ece abla şimdi nasılsın yok kaçırmıyorsun çok teşekkür ederim büyük geçmiş olsun

   Sil
 4. Doyumsuz gerçekten de insanoğlu.. Kendi ediyor, kendi buluyor.. Garip varlıklarız vesselam..

  YanıtlaSil