İzleyiciler

17 Aralık 2014 Çarşamba

HADİSLER İLE ÖLÇÜLÜ VE DENGELİ OLMAK
HADİSLER İLE ÖLÇÜLÜ VE DENGELİ OLMAK

Öncelikle burada yazdığım yazılarda herhangi bir kesimi hedef almak gibi bir gayem yoktur. Ya da herhangi bir cemaati, görüşü kötülemek için yazılmamıştır. Zaten ne bilgim olabilir ne de haddim. Bu kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra yazıma başlayabilirim.

Peygamber Efendimizin(S.A.V.) bir hadisi ile devam edelim o zaman : "Din kolaylıktır. Dini aşmak isteyen kimse ona yenik düşer. O halde orta yolu tutunuz,  en iyiyi yapmaya çalışınız, o zaman size müjdeler olsun;  günün başlangıcından, sonundan ve bir miktarda geceden faydalanınız." Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet etmiş bu Kutsi hadisi. Aynı anlam ve içeriği taşıyan Buhârî'nin de hadisi mevcuttur: "Orta yolu tutunuz, amellerinizi mükemmelleştirmeye ve Allah'a yakın olmaya gayret ediniz. Sabahleyin, öğle ile akşam arası çalışınız. Bir parça da geceden faydalanınız. Aman acelesiz gidin, telaşsız gidin ki, menzilinize, varacağınız hedefe ulaşasınız. "
Evet bu hadisler üzerine de anlaşılacağı üzere Islam bize orta yolu emretmektedir. Aşırılıktan kaçınmalı ve uzak durmalıyız. Bir takımın, bir partinin ya da bir görüşün aşırı derecede takipçisi olmamalıyız. Yaptıklarımızda ve davranışlarımızda aşırıya gitmemeliyiz.
Sıkı sıkıya bir düşünce ve gruba bağlı kalmak çoğu zaman bizi objektiflikten uzaklaştırmaktadır. Çünkü artık tarafsız düşünemeye biliriz. Bakış açımızı belli kalıplara sokmak veya başkalarının ya da başkasının tüm düşüncelerini kendimize empoze etmek bizleri kendimizden uzaklaştırmaktadır.
"Sevdiğini ölçülü sev, belki bir gün düşmanın olabilir. Kızdığına da ölçülü kız, belki bir gün dostun olabilir. "  Hadis-i Şerifte de buyurduğu gibi ölçülü olmak her zaman en güzel ve ideal olanıdır.
Ölçülü ve dengeli olmak ile ilgili kutsal kitabımız Kur'an ı Kerim de birçok âyet bulunmaktadır. Hadid Suresi, Rahman Sûresi ve En'am Suresinde olduğu gibi daha birçok ayette ölçülü olmanın önemi vurgulanmıştır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder