İzleyiciler

12 Aralık 2014 Cuma

HAYAT ; EĞLENCE Mİ YOKSA İMTİHAN MI ?
İmtihan Dünyası
 

   Hayat, bir imtihan biz bunu bazen unutuyoruz. Ve herşey güllük gülistanlık olsun istiyoruz. Oysa Ayeti Kerime de ne demiş; "Biz gök ile yeri ve aralarındaki şeyleri, boş bir eğlence için yaratmadık. Eğer bir eğlence edinmek isteseydik, elbette onu katımızdan edinirdik. Yapacak olsaydık öyle yapardık. " Enbiya/16-17
   Ne kadar açık bir şekilde anlatmış bizlere Yarabbim. Herşey net ve kesin bu dünya bir imtihan yeri eğlence ve sefa sürme yeri değil.
   Bütün bu imtihanlara sıkıntılara göğüs gerip hamd ve şükür etmek gerekiyor. Elbette bizler kuluz ve her daim çeşitli sıkıntı ve dertleri çekeceğiz. Kimimiz hastalıktan kimimiz malından kimimiz evladından imtihana tabi tutulacak. Sabr edip şükür ve hamd etmeyi bilenlere ne büyük müjdeler var.
"Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! " Bakara/155 Bakara süresinde de bir zat müjdelenmiş bu kişiler daha ne olsun.
   Evet dünya hayatının şaşalı gösterişli bir yanı da var. Evet dünya da herkes böyle dertlerle muzdarip değil belki. Ama unutmamak lazım herkesin kendisine göre bir sıkıntısı vardır. Hiçbir şey dışarıdan görüldüğü gibi değildir.
   Allah her kuluna kaldıra bileceği kadar dert verir. Her dağın karı farklıdır. Insanlar da huy, kişilik ve daha bir çok yönden birbirlerinden farklıdır. Bunu en iyi bilen de tabi ki Allah (c.c.) dir. Ve bizlere taşıyamayacağımız dert , imtihan vermez inşallah.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder