İzleyiciler

27 Aralık 2014 Cumartesi

YILBAŞI MI NOEL Mİ YOKSA İNGİLİZ HİNDİSİ Mİ

YILBAŞI MI NOEL Mİ YOKSA İNGİLİZ HİNDİSİ MİPeygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisinde ''Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır'' buyurmuşlardır. Toplumların kendilerine ait gelenek ve görenekleri vardır. Yıllar içinde değişen, gelişen ve başka yollara ayrılan adetleri mevcuttur. Hristiyanların kutladığı Noel,  Yılbaşı gibi bayramlarda zamanla Müslüman toplumlara da empoze edilmiştir.

Bu iki bayram sanki tüm dünyanın bir kutlaması olarak lanse edilmiştir. Noel'in aslında yılbaşı kutlamalarıyla hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Noel aslında H.z İsa'nın doğumu olarak kabul edilen 25 Aralıkta hristiyanlarca kutlanan en önemli bayramlarından biridir. Ortodoks ve Katolik Hristiyanları her ne kadar bu tarih üzerinde anlaşamasalar bile genel kabul edilen görüş H.z. İsa'nın 25 Aralık günü doğduğunu düşünmektedir.

Evet H.z. İsa bizimde peygamberimizdir. Bizde O'nun peygamberliğini kabul ediyoruz. Ancak Hristiyanlar O'na farklı bir anlam ve görev yüklemişlerdir. H.z. İsa'yı töbe haşa Allah'ın oğlu olarak kabul etmektedirler.
İşte bu neden ile bizde onlara benzememek için bu tür kutlamalara katılmamalıyız. Aksi takdirde Hadis-i Şerif gayet açık '' Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır.''

Biz Noeli değil yılbaşını kutluyoruz diye düşünenlere gelincede. Yılbaşında süslediğiniz Çam ağacı ritüeli aslında bir Noel geleneği olduğunu bir çok kaynaktan öğrenebilirsiniz. Hatta daha da geriye gidersek Semavi Dinlerden önce pagan inançlarında Hristiyanların bu adetlerine rastlamak gayet mümkündür. Bir çok araştırmacıya göre Hristiyanlar dinlerine pagan sembollerini yerleştirerek dinlerine daha fazla katılımı amaçlamışlardır. Yılbaşı, noel kutlamalarının çok eski tarihlere dayanan, bu uygulamalara örnekler teşkil ettiği daha da önemlisi o günlerde yapılan ağaç süsleme, eğlenmenin aslında tamamen bir pagan sembolü olduğu söylenmektedir.

Hatta hindi kesmenin bile yılbaşı ve noel kutlamalarıyla bir ilgisinin olmadığı öne sürülmektedir. İngilizler Amerika kıtasını ilk işgal etmeye başladıklarında orada ki kızılderililere şükranlarını sunmak onlarla bir eğlence düzenlemek istediklerinde kıta da bulunan yabani hindileri keserlermiş. Hindi hem avlaması kolay hem de bol bulunduğundan dolayı her kutlamada mutlaka sofrada olurmuş. Zaman ile büyüklüğü ile bolluk ve bereketin sembolü haline gelmiş. Daha sonrasında git gide yılbaşı kutlamasında ki değişmez yerini almış.

''Sen onların milletlerine tabi olmadıkça yahudiler de hristiyanlar da senden asla hoşnut olmazlar.De ki: ''Herhalde yol Allah yoludur.''Şanım hakkı için sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, faraza onların arzularına uyacak olsan, Allah'tan sana ne bir dost, ne de bir yardımcı bulunur.'' Bakara 120
Gayet açık ve net bir Ayet.
Evet bizler bugünlerde aslımızdan, neslimizden git gide kopuyoruz.
Evet biz kendi adet ve geleneklerimizden uzaklaşıyoruz.
Belki de git gide onlara benziyoruz.
Belki de paganlaşıyoruz.
Büyük bir tehlike var kapımızda...
Ayet ve Hadisler ile uyarıldık daha bir çok örneği var. Onlara başka toplumlara benzemenin bir müslüman için en büyük felaket olduğu ile ilgili.
Allah hakkımızda hayırlı olanı eylesin.

2 yorum:

  1. Allah razı olsun kardeşim. Güzel bilgileri ve her Müslümanın okuması gereken bilgiler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

      Sil