İzleyiciler

14 Şubat 2016 Pazar

Aklımın Askılığı Yazıları-4


Engelli olmak..


Bugün yazdığım yazımı paylaşmak için google+ ya girdim ve toplulukları dolaşmaya başladım.
Bir site sahibi ablamın paylaştığı bir kaitap ile ilgili olan yazısı gözüme çarptı ve bende merak edip dayanamayarak okumak istedim. Evet dünya görüşümüz farklı olabilir ama insanları yargılamak bize düşmez. Belki de bizlerde ki gerçek engeller bunlardır ne dersiniz... O yayına yaptığım yorumu burada paylaşmak istiyorum ancak kişilere olan saygımdan ve isimlerini kullanmak için izin almamış olmamdan dolayı yorumda yazdığım adları kaldıracağım.

"İnsanları yargılarız hep ama bir de empati yapıp kendimizi onların yerine koyabilsek keşke... Evet benim de kırmızı cizgilerim, bir ahlak anlayışım, yaşama ve  insanlara , manevi değerlere, çevreme bir bakışım var bu kimilerine göre ön yargılı ama sonuçta bunların hepsiyle ben benim... Bu yüzden de karşımdaki insanında hayata,yaşama, insanlara, geleneklere,önyargılarına bir bakışı olduğunu düşünmeli ve saygı duymalıyım,duymalıyız... Birbirimizi hiç mi eleştirmeyelim diyecek belki bazıları hayır eleştirelim alalım iki fincan kahve geçelim bir masaya hem konuşup hem eleştirelim hem kendimizi hem karşımızdakini hemde dünyayı ama ne olursa olsun birbirimizi kırmayalım çünkü kıra kıra bu hale geldik... Ayrıldık ayrıştırıldık farklılaştırıldık suçlandık dışlandık ama hep suçu başkasında aradık... 
Kusuruma bakma arkadaşım/büyüğüm biraz uzun bir yorum oldu ama birini/sizi suçlamak için böyle bir CIMBIZ calışmasını görünce dayanamadım.
Ayrıca yorumlarınız ve yazılarınız içinde ayrıca teşekkür ederim şimdi aklıma gelmişken burasının da bu teşekkür için TAMDA yeri olduğunu düşünmüşken onuda yazayım. "

Evet başkalarını eleştirmek gerçekten çok kolay peki empati yapabiliyor muyuz? onların yerine kendimizi koyabiliyor muyuz? işte bu tam bir ölüm değil mi? Başarabilen kaç kişi var acaba bu milyarlarca olan dünya nüfusundan...

İki dostun iki arkadaşın belkide abla kardeş ilişkisi yaşayan iki kişinin böyle bloglar üzerinde birbirlerini eleştirmesi gerçekten acı bir olay bunu bu iki arkadaşımızın tüm affına sığınarak yazıyorum. Ama keşke bir masada buluşup beraber kahve içemeseler bile, bir telefon görüşmesi yapamasalar bile sadece mesajlaşarak birbirleriyle iletişim kurmları bile yeterli ya da birbirleriyle Sanal platformlarda TAM VE EKSİKSİZ bir iletişime geçip sadece bunu kendi ve karşılarında ki kişinin görebileceği bir mesajlaşma ile halledebilselerdi.

Bu tartışma ve konuyla pek bir ilgisi yok ama bir kaç blogda ve yorumda da okuduğum bu önyargılar konusunda da bir iki cümle yazmak istiyorum.
Bu zamanda bazılarımızın ön yargılarınızdan kurtulun dediği aslında insanların, toplumuzun, gelenek ve göreneklerimizin daha doğrusu bizi biz yapan TÜM DEĞERLERİN bir kenara bırakılması anlamını bile taşıyor. Hatta o kadar ki bazılarımız bunu bile aşıyor ve bir Türk olmaktan, bir müslüman olmaktan çok bir başka bir ülke başka bir millet vatandaşı gibi yaşıyor. BU O MİLLETLERİN TOPLUMLARIN % 100 KÖTÜ OLDUĞU ANLAMINDA DEĞİL AMA SONUÇTA BİZİ BİZ YAPANI BİR KENARA BIRAKIRSAK KAYIP OLUP GİDERİZ. Tarih bunun örnekleri ile dolu...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder