İzleyiciler

6 Temmuz 2016 Çarşamba

4. HAÇLI ORDUSU VE IŞİD ARASINDAKİ BENZERLİK4. HAÇLI ORDUSU VE IŞİD ARASINDAKİ BENZERLİK


1200 lü yılların henüz başı. Zamanın Papa'sı 3. İnnocentus' un teşvikiyle yeni bir Haçlı ordusu toplanıp 4. Haçlı seferine girişilmişti. Amaçı Kudüs' ü işgal etmek olan bu ordu Venedik gemileri ile önce İstanbul yakınlarına getirilecek oradan da yola çıkacaktı. Ordu İstanbul'a geldiğinde ise Papa ve Hristiyan dünyasının beklemediği birşey oldu. Kutsal haç adına toplanan bu ordu bir Hristiyan ülke olan Bizans'ın başkenti İstanbul'u yağmalamaya başladı. Evler, kiliseler, insanlar bütün İstanbul bu vahşetten payını almıştı. Öyle ki fakir köylülerin bile elbiseleri Haçlı askerleri tarafından yağmalanıyordu.

Bizanslılar 1204 yılında gerçekleşen bu felaketi asla unutmayacak ve ilerleyen tarihlerde Türk ve müslüman ordularının ilerleyişini durdurmak için Katolik dünyasından yardım istemek yerine, Ayasofya'da Kardinal külahı görmektense müslüman sarığını tercih ederiz, diyeceklerdi.
İşte o günlerde toplanan bu 4. Haçlı ordusu ile bugün kü İŞİD arasında nasıl bir fark olabilir. 4. Haçlı ordusu o günün koşul ve şartlarında Avrupa'dan toplanılmış olan bir orduydu. Kutsal bir amaç uğruna bir araya gelen bu Avrupa'nın fakir ve suçluları sonuçta yine kendileri gibi Hristiyan olan bir ülkeyi yağmalamışlardı. Kendileri Kudüs'e gitmeyi göze alamamış ve güçsüz buldukları İstanbul'u Fethiye etmişlerdi.

İnsanlara kendi doğrularını daha doğrusu yanlış doğrularını dayatmış ve işkence, yağma, tecavüz gibi bir çok yolla güçsüz olan bir Hristiyan coğrafyasında Terör ettirmişti.
IŞİD'e geldiğimizde ise yine değişen bir durum yoktur. Irak işgali sonrasında güçsüz düşen topraklarda oluşan bu güya müslüman örgüt yaptığı eylemlerle tam zıttı olduğunu hep kanıtlamıştır. Müslüman bir çoğrafyada, müslümanları ve suçsuz insanları katletmeye başladı. Cihat ilan etmesine rağmen sadece müslüman ülkelere saldıran bu terör örgütünün katılımcıları ise çoğunlukla Avrupa ülkelerinden. Örgüte katılımın çoğunluğunu Avrupa'da yaşayan fakir ve suçlu insanlar oluşturmaktadır.

Terör örgütü IŞİD Avrupa'da üstlendiği terör olayları ile de dikkatleri üstüne çekmesine rağmen faaliyet ve saldırılarının çoğunluğunu islam coğrafyasında yapmaktadır.
Bu kanlı terör örgütü en son saldırısını ise Suudi Arabistan topraklarında gerçekleştirmiştir. Medine ve Katif'de gerçekleştirilen intihar bombalı saldırılarıda üstlenmiştir.

Avrupa merkezli, daha doğrusu batı kaynaklı bu iki örgüt düşünüldüğünde , IŞİD ve 4. Haçlı ordusu, Avrupa'nın daha alması gereken çok yol var. IŞİD'e katılımın içinde elbette ki müslüman ülkelerden de insanlar vardır. Özellikle Amerika'nın haksız ve gayesiz işgali sonrasında Irak topraklarında oluşan ve Suriye'de süre gelen iç savaş ile daha da güçlenen bu örgütün bulunduğu çoğrafya nedeniyle müslüman halktan da kendisine katılım gerçekleşmiştir.

Bulundukları çografya üzerinde ki fakir ve suçlulardan oluşan bu iki oluşum bir çok bakımdan benzerlik göstermektedir. 4. haçlı ordusu müslümanlarla savaşmak amaçıyla kurulmuş ama hristiyan İstanbul'u yağmalamış, IŞİD ise müslüman bir örgüt olduğunu ileri sürerek yine müslüman katli yapan bir örgüt olmuştur. Her ikisi de fakir ve suçlu insanlardan meydana gelmiştir. İki oluşumda güç ve otorite boşluğundan faydalanmış ve hakimiyetlerini güçsüzler üzerine kurmuştur. Her iki oluşumda finansal olarak sorun yaşamamışlardır. 4. Haçlı ordusu zengin İstanbul'u yağmalarken, IŞİD ise zengin petrol yataklarının kontrolünü ele geçirmiştir.

Evet değerli okuyucularım bu iki olaydan da anlaşılacağı üzere tarih tekerrürden ibarettir. 4. Haçlı ordusu ve IŞİD arasında hiçbir fark yoktur. Her iki oluşumda birer kanlı terör örgütü olmak ile beraber hep kendileri gibi düşünen topluluklara saldırmıştır.


5 yorum:

 1. Güzel bir karşılaştırma olmuş. ben aslında batının petrol yatakları olan musluman ülkelere saldırıp bolmesı ve bu sekılde o topraklarda batıya karsı tek mücadele yontemının caresızce bu tarz oluşumlara katılmak olduğunu düşünen saf ve cıhad ınancını taşıyan ınsanlar olduğunu düşünüyorum. Mesela bır Afganıstan gercegı durmakta kı karsımızda orda once rusya sonra ABD bır turlu kurtulamadılar ısgalden. Keza dedıgınz gıbı Irak, Fılıstın, mısır, suriye ve bır cok zulum goren musluman ulke vatandaşı devletlerındne umıdı kesınce belkı masumca bu gruplardan meded ummaya başladılar. Oysa bu tarz gruplar asıl batının musluman toprakları parcalamsı ıcın kullandığı yEgane orgutlerdı... Batı aslında once bu ınsan alt yapısını sağladı daha sonra da kendıleırne karsı oluşan negatıf enerjıyı el altından kendı çıkarına kulllanabılmek ıcın cozumler urettı Isıd gıbı ;( Haclı seferlerındekı durum spontan gelısse de gunumuzdekı Isıd gıbı orguntlerın yıne muslumanlara saldırması spontan degıl planlı bır surectır dıye dusnuyorum

  YanıtlaSil
 2. Düşüncelerinize katılıyorum. Müslüman ülkelere peydah olan bu terör örgütünün arkasında batılı devletler olduğunu düşünüyorum. CIA ajanının da bir ara bu konuda sözleri vardı.

  YanıtlaSil
 3. Yazı çok güzel. Anlaşılan sadece isimler değişmiş. Ölenler yine masum müslümanlar :(

  YanıtlaSil
 4. teşekkür ederim. Evet aynen sadece isimler değişti ve ölenler yine müslümanlar tarih tekerrürden ibarettir ne yazık ki :(

  YanıtlaSil
 5. ne kadar doğru tespitler. Bütün karışıklık Ortadoğuda İslam coğrafyasında kimlerin parmağı olduğu da ortada .

  YanıtlaSil