İzleyiciler

16 Temmuz 2016 Cumartesi

DARBEYE KARŞI HALK DARBESİ

DARBEYE KARŞI HALK DARBESİ

Yıl 2016 ...
Günlerden Cuma, 15 Temmuz Cuma karanlık bir geceye uyandı Türkiye m.
İstanbul da köprüler ulaşıma kapatılmış, Ankara da jetler alçak uçuş yapmaya başlamış.
Herkes şaşkın herkes ne oluyor diyor ? İlk başta bir terör saldırısı mı var diye akıllardan geçiyor. İnsanlar DAEŞ, PKK yine mi bir terör saldırısı düzenlediği diye düşünüyor.
Ama gerçek kendisini çok geçmeden gösteriyor. Askeriyenin içinde ki küçük bir cunta ülkem de darbe yapmaya karar vermiş. Kritik yerler ya bombalanıyor ya da basılıyor. TRT ye zor ile giriliyor ve o bildiri okunuyor. Ülke de yönetime el koyulduğu belirtiliyor. Ajanslar ve haber kaynaklarımız bunu son dakika olarak geçiyor. İşte insanlar o anda irkiliyor ne oluyor diye ...

Çok geçmeden arkasından açıklamalar birbiri ardına geliyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve 1. Ordu Komutanımız halka sesleniyor. Askeriye de Emir Komuta zincirinden tamamen bağımsız olarak bir terör örgütüne mensup olan subaylar bir kalkışmaya yeltenmişler. Halkımız meydanlara, sokaklara davet ediliyor bu ahlaksız, akıl tutulması yaşamış, kendini bilmezlere karşı DEMOKRASİ dersi vermek için. Çok geçmeden yanıtını da buluyor zaten kümeleşen artık yavaş yavaş örgütlenmiş olan halk kesimleri hemen meydanları dolduruyor. İşgal altında bulunan yerlere hemen müdahaleler ediliyordu. TRT, Genelkurmay Başkanlığı, Meclis birbir teröristlerden kurtarılıyor ve temizleniyordu. Tabi ki bize bilançosu ağır olmuştu. İlk dakikalarda bu terör eylemini başlatanlar Mit i, Ankara Gölbaşında ki Çelik kuvveti ve Emniyet Genel Müdürlüğü binalarını bombalıyorlardı. Hatta masum halk kitleleri üzerine ateş açmaktan, onları helikopter ve uçaklardan taramaktan da geri kalmamışlardı.

İşte dün gecenin acı bilançosu böyleydi.
Ve Türkiye çok acı olaylar yaşamıştı. Çok zor bir dönemden geçmişti.
Ama millet hem demokrasisine hem hükümetine sahip çıkmıştı. Emniyet Müdürlüğünün, polisinin yanında bu darbeye karşı baş kaldırmıştı. Öyle ki korkusuzca kendilerini tankların önüne siper etmişti. Tüm Dünya ya tam anlamıyla bir demokrasi bir özgürlük dersi veriyordu. Ve bu millet üzerinde oyun oynamaya bu millet üzerinde bir hegemonya kurmaya çalışanlara karşı çok güzel bir ders vermişti.

Bir daha böyle acı olayların bir daha asla yaşanmaması ümit ve dileğiyle bu yazımı da noktalamak istiyorum. Böyle kahraman bir milletin bir ferdi olmaktan da hem gurur hem onur duyuyorum.

1 yorum:

  1. Tüm milletimize gecmiş olsun özellikle şehitlerimizin ailelerine sabır diliyorum. Dün gece hesaplanmayan sey halkın sokağa dökülmesiydi, cuntacılar eğer başarısız oldularsa bunda en büyük pay halkımıza aittir. Bütün dünyaya tarihi bir an yasattık elh. Şimdi sıra böyle şeylerin tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almakta.

    YanıtlaSil