İzleyiciler

26 Temmuz 2016 Salı

TATBİKE ZOR LAFA KOLAY SÖZ, LİYAKAT


Toplumsal İnovasyon ve Liyakat Kavramı

Son zamanlarda çok fazla duyduğumuz bir kelime, liyakat.
Liyakat kavramı aslında toplumsal gelişme açısından oldukça önemlidir. Bizlerin çoğu zaman belki göz ardı ettiği, dikkat etmediği bu kavram, toplumsal huzur ve refah içinde oldukça kilit bir noktadadır. Bu kavramı bugünlerde bizlerin önüne getirenler bile oldukları mevkilerde liyakatları yani yeterlilik ve kifayetleri ile bulundukları bile tartışma konusu iken liyakatı tam anlamı ile size açıklamak biraz güç ve trajikomik olabilir.

Anlamına baktığımız zaman ise ; bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumunu ifade etmektedir. Bir başka anlamı ise kifayet, bir işi yapabilecek yetenekte olma, yeterlilik olan liyakat kavramı aslında oldukça önemli bir erdemdir. Ancak bu erdem toplumun tamamında ne yazık ki bugünlerde oldukça fazla bir şekilde tartışılır konuma gelmiştir. Özellikle Ülkemizin son yaşadığı üzücü olay üzerine bir çok kişi bu kavramı ileri sürerek bir kamuoyu oluşturmak istemektedir.
Toplumuzda ne yazık ki artık insanlar özellik ve yeteneklerine göre bir yere gelmekte oldukça zorlanmaktadırlar. Bu sadece bizim için geçerli olmasa bile ben bu yazımda ülkemiz üzerinde bir irdeleme yapmak istiyorum. Hepimiz çalıştığımız iş yerlerinde, bulunduğumuz ortamlarda ve hatta kamuda işlerimizi yaptırırken bile torpil, bir adam bulma ya da hiç olmadı bir tanıdık vasıtası ile araya iş ve/veya insan sokma derdine giriyoruz. Harcamadığımız emeklerimiz ile bir yerlere gelmeye çalışıyoruz. Düşünün bir, dünya atletizm müsabakasına hazırlanıyorsunuz  ve çalışmadan , nyapmadan günlerinizi geçiriyorsunuz.  Her gün diğer sporcular yoğun tempoda antrenman yaparken siz sadece vakit geçirme üzerine oynuyorsunuz. Peki böyle bir durumda ortaya çıkacak sonuç nedir? Tabi ki bir hüsran...

İşte aynı bu örnekte olduğu gibi bizlerde toplumumuzda önemli yerlere böyle insanları getirdiğimizde, dayısı olan, bir tanıdığı olan, referansları sadece kabiliyetinden değil çevresinden bahseden kişileri layık olmadıkları görevlere getirdiğimizde büyük sorunlar ile karşı karşıya kalırız. Öyle bir durumda ne işler yürür ne de bir başarı elde edilir. Gün geçtikçe acı gerçek ile bizler baş başa kalırız ve böyle durumların ortaya çıkardığı reçeteleri herkes öder.

Bizler bu yüzden bir çok kavram ile beraber, bir çok yeti ile beraber Sosyal İnovasyonu da toplumda sağlamalıyız. Çağımız artık bireyin her türlü gelişimini zorunlu görmektedir. Felsefe, Matematik, İktisat, Muhasebe, Sosyoloji gibi kavramlar insanların ileri bir düzeye adım atabilmesi için özümsemesi gereken hatta bunlardan bir karma yapıp en optimal şekilde kullanması gereken olgulardır. Böylelikle kendi alanlarında yeteri kadar liyakatlı olan insanlar, belli bir kültür düzeyi ya da o işte bir uzmanlığa sahip olan hak ettiği yerde olacaklardır.

Erdemlilik açısından son derece önemli olan liyakat kavramını tüm toplumda, birey birey özümsenmesini sağlamalı ve sağlam adımlar ile bu yolda ilerlenmelidir. İşte ancak o zaman ileri demokrasi ve çağdaşlık düzeylerini erişiriz.Unutmamak gerekiyor ki artık dünyamızda sabit olan, hiçbir gelişim göstermeyen, emek harcamayan kişi ya/ ya da toplumların ilerlemesi mümkün değildir.

Kavramları dile dolayıp bir yerlerde söylemek her zaman için oldukça kolaydır ama asıl önemli olan bunu hayatımıza tatbik edebilmektir. Başkalarını suçlar iken her zaman için aynaya ve en büyük ders özelliği taşıyan tarihe de bakmak gerekiyor. Aksi halde büyük bir yanılgı içine düşmüş oluruz ve bir gün en anlamsız en basit bir tartışma da bile büyük bir rezillik duyarız.

2 yorum:

 1. Liyakat ya da inovasyon hangi kavram olursa olsun değerli ve uzun ömürlü kılan erdemli bir şekilde yapılması ve yorumlanması. Sabır ile bekleyip iyice araştırdıktan sonra söylenen söz bile kıymetli bir erdem günümüzde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu kavramlara hayat veren aslında bizleri onları sadece ortaya atmayıp uygulamak hayata geçirmek çok öenmli bu konuda çok haklısınız... Artık ne yazık ki bizler düşünmeden sadece öyle olsun diye söyleyip konuşup dinliyoruz çok büyük bir kayıp...
   Yorumunuz beni gerçekten şaşırttı bugünlerde pek içimden gelmiyor yazmak ve okumak bu yüzden pek blogları da dolaşmıyorum öyle olunca da insanlar pek ilgi göstermiyor... Böyle bir durumda bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim

   Sil