İzleyiciler

17 Kasım 2014 Pazartesi

DİNİN DİREĞİ NAMAZ
DİNİN DİREĞİ NAMAZ


   '' Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.'' Taberani.

   Bugünkü konumuz dinimizin direği, bel kemiği olan namaz. Ezan ile çağırır bizi yaradan huzuruna o kutsi ses ile bir davet gönderir, biz garip kullarına... Düşünün bir patronunuz veya bir büyüğünüz sizi çağırdığı zaman nasıl koşuyorsunuz huzuruna peki Alemlerin Rabbi'ne nasıl kayıtsız kalırsınız? O davet ki davetlerin en güzeli en kazançlısı ve bizler için en hayırlısı olandır. İşte bizler o davete tüm gönlümüzce iştirak etmeliyiz. O davette bir huzur bir ferahlık kapısı bekliyor bizi.

   Namazın önemine binaen bir çok hadis ve ayet vardır. Bu hadis ve ayetler bizlerin yol göstericisi olduğundan onları okumalı anlamalı ve uygulamalıyız. İşte bu yüzden hakiki bir mümin olarak 5 vakit namazımızı ihmal etmemeliyiz.

   Namazın önemine dair bir başka hadis ve ayet ile devam edecek olursak.

   '' Namaz, her hayrın, her iyiliğin anahtarıdır'' Taberani.
   İşte bu hadis Namazın dinde ki yeri ve önemi hakkında bir başka yol göstericidir.
 
   Ankebut Suresinin 45. ayetinde '' (Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.'' Ayeti bizlere namazın sadece tek başına bir ibadet olmadığını, Allah'ın yasakladığı diğer kötülük ve günahlara karşı deyimi yerindeyse bir engelleyici olduğunu gösteriyor.

   Namaz hakkında daha birçok hadis ve ayet mevcuttur. Namazın kıymeti sayfalar dolusu olarak anlatılsa bile yeterli olmaz.

   Namazda huzur bulur insan yeter ki ayette ki gibi dosdoğru kılsın. Namazına önem veren herkes görecektir ki kılınan her namaz onu daha çok kılacaktır insan...

   Dünya bir misafirhane biz ise yolcularız bugün geldik yarın gideceğiz... Kalıcı olmadığımız uğradığımız bir Misafirhane için bu kadar çalışır iken ebedi kalacağımız asıl vatanımız olan yere neden hazırlık yapmıyoruz.

***** ***** ****** ***** *****

Günler haftaları haftalar ayları kovalıyor
Yıllar sanki bir dere gibi öyle akıp geçiyor
Ömür sermayemiz her gün tükeniyor
Zamanda insanda yerinde durup beklemiyor

Yol gerek yolcuya durak vermeyecek
Aşk gerek bu dünyada bitmeyecek
Kavuşmak için HAKK'a bilmek gerek
Dünya sonsuza kadar dönmeyecek


NOT: Takip eden arkadaşların bilmesini gönülden arzu ederim ki bir hoca veya din konusunda çok bilgili biri değilim eğer bir kusurum olduysa affola.. Allah bizleri affetsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder