İzleyiciler

18 Kasım 2014 Salı

NAMAZ KILMAK, ADEM OLMAKTIRNAMAZ KILMAK, ADEM OLMAKTIR   Namaz kılmak, Adem olmaktır. Ne kadar güzel ve anlamlı bir cümle. İlk insan olan H.z. Adem (a.s.) ' den dolayı insanlığa Ademoğulları diye hitap edilmektedir. Bu fotoğrafı bir kaç sene önce bir sosyal paylaşım sitesinde görmüş ve çok beğenmiştim. Ne kadarda doğru bir tespit değil mi?
 
Üstad Necip Fazıl Kısakürek ne kadar güzel söylemiş aslında '' Herşeyin ilacı 'ZAMAN' diyenler, bir de bu kelimeyi tersten okumayı deneseler.'' Bizler her türlü sıkıntımıza derdimizi aslında Namaz ile çare bulabilecek onun ile huzur sağlayabilecek bir durumdayız. Ancak dermanı hep başka yerlerde arıyoruz ne kadar yazık.

 Namazın kıymet ve değerine anlayabilmek için Peygamber Efendimizin bir Hadis-i Şeriflerinden bir kaçını söyleyelim.
   '' Sizden biriniz kapısının önünden bir nehir geçer de her gün o nehirde beş kere yıkanırsa, ne dersiniz, onda kir diye bir şey kalır mı? ''-''İşte beş vakit namaz da bu nehir gibidir. Allahü Teala onlarla hata ve günahları yıkar, temizler'' buyurmuşlardır.
   ''Namaz Müminin nurudur.''
   ''Bir müslümanın evinde kıldığı namazı, evinin nurudur.''
   ''Evlerinizi namaz kılarak, Kuran okuyarak nurlandırınız.''
 
   Evet işte namaz kılmak bu kadar faziletli ve kıymetlidir. Namaz hakkında bir çok ayette mevcuttur. Kur'an-ı Kerim' de bir çok surede namaz ve faziletinden bahsedilmiştir.
 
   Namaz İslamın ikinci şartıdır. Müminin miracıdır. Peygamber Efendimizin bize miractan getirdiği hediyedir. İslamın, İmanın binasıdır namaz. Nasıl ki temelsiz bina olmaz Namazsız iman olmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder