İzleyiciler

15 Kasım 2014 Cumartesi

GIYBET VE KUSUR ÖRTMEK


GIYBET VE KUSUR ÖRTMEK

ALLAH, gördüğü halde insanların ayıbını gizler. İnsan, görmediği halde yaygara koparır. 
Sadi Şirâzi

Sâdi Şirâzi'nin yukarıda ki sözü ne kadar da anlamlı ve değerli.  Insanlar birbirinin ayıbını kusurunu aradığı böyle bir zamanda bizlere ders niteliğinde bir öğüt. Evet bizler çok değiştik komşumuzun arkadaşlarımızın kusurlarını örten saklayan bizler şimdi onları araştırıp gün yüzüne çıkartmak için ayrı bir enerji harcıyoruz. 

RESULULLAH (S.A.V.) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:
"Her kim bir Müslüman kardeşinin ayıp ve kusurlarını, kimsenin görmediği ve görmesini istemediği şeylerini örterse, ALLAH'u TEÂLÂ da kıyamet gününde onun ayıplarını örter. Her kim müslüman kardeşinin meydana çıkmasını istemediği birşeyini ortaya çıkarır ve dile verirse; ALLAH da onun ayıplarını, kimsenin bilmesini istemediği hallerini meydana çıkarır. Bu suretle kendi evi içinde de olsa onu rezil eder. Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir. "(Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58; Tirmizî, Birr ve Sıla, 85)
Ne güzel ne müjdeleyici bir hadis. Düşünün bir hem müslüman bir kardeşinizin ayıplarını örtüp ona faydanız dokunuyor hem de Allah'u Teâlâ sizin ayıplarınızı kıyamet günü örtüp gizliyor ne büyük nimet. Peki bu kadar mı hayır "Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir. " diyor siz düşünün altında yatan o ince ve huzur verici anlamı. 
Peki tersi durumunda ALLAH'u TEÂLA nasılda bizleri cezalandırıyor değil mi kim ister bunu kim razı gelir bu duruma o yüzden de yapmayın ey ehli müslüman kardeşlerim başkalarının kusurları ile uğraşmayın. 
Sadece kusurlarını mı ortaya çıkartıp rezil ediyoruz bir Müslüman kardeşimizin Hayır onun hakkında aynı zamanda bir de gıybet ediyoruz ne kadar vahim ne kadar zor bir duruma düşürüyorsunuz kendinizi siz düşünün. 

Gıybet hakkında ne diyor kutsal kitabımız Kur'an ı Kerim;
Hucurat/12:"Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Işte bundan tiksindiniz O halde ALLAH'tan korkun. Şüphesiz ALLAH, tevbeyi çok kabul edendir, cok merhamet edendir. "
Ve daha bunun gibi nice âyet ve hadisler var. O zaman neden benim müslüman kardeşim bile bile günah işliyorsun. 

ALLAH hepimizin yar ve yardımcısı olsun bizleri günahlarından uzaklaştırsın ve bizleri göz açıp kapatıncaya kadar bile bizi bize bırakmasın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder