İzleyiciler

14 Kasım 2014 Cuma

ÖZÜR DİLEMEKBİR ERDEM OLARAK: ÖZÜR DİLEMEK


  Özür dilemek... Toplumsal bir erdem olarak görülen ve hata yapan insanların yanlışlarının affını dilemesi olarak görülen bir söz öbeğidir. Özrünü ileri sürerek yapılması kendisinden istenen işi yapmamak, bundan bağışlanmasını istemek anlamlarına da gelen bu söz öbeği günümüzde olgun, erdemli ve uygar insanın yaptığı hataları kabul ederek karşı taraftan affını dilemesi olarak daha çok kullanılmaktadır.
  İnsanların yaptığı veya yapacağı hataları bilmeleri onları kabul etmeleri oldukça önemli bir erdemdir. Kusuru genelde karşı tarafta arayan insanlar kendi hatalarının üstünü kapatıp sanki kendilerinin hiç suçu yokmuş gibi davranırlar. Böyle kişilerle anlaşabilmek artık günümüzün bireyselleşen toplumunda oldukça zordur. Çünkü birçok kişi artık olaylara bireysel bakmakta ve kendi başarılarını kendi yaşamının düşünmektedir. Bu da insanları ayrıştıran bir etken olarak özür dilemeyi veya o özrü tam anlamıyla kabul etmeyi güç bir duruma sokmuştur. 
   Medenileşen ve gelişen toplumlarda oldukça önemli bir yeri olan ''Özür dilerim'' kelimesinin gerçekten insanlar arasında ki bağı kuvvetlendirdiği gözlemlenmiştir. Dinimizde de özür dilemek ve dilenen özrü kabuluyle ilğili bir çok hadis bulunmaktadır. ''Müslüman kardeşinin özrünü kabul etmemek günahtır.'' ( Ebu Davud)  ve ''Özrü kabul etmeyen, özür dileyenin günahını kabul etmiş olur.''(İbni Mace) bu iki hadis bile dinimizde özre bakışı gayet açık olarak ifade etmektedir.
   Sıgmund Freud'un da dediği gibi; Özür dilemek, sizin haksız olduğunuz manasına gelmez.Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin; egonuzdan yüksek olduğunu gösterir. Her özür illa ki haksızım demek değildir, bazen orta yolu bulmak ve karşılık anlaşmak için bazen ise karşıda ki arkadaşımızı kayıp etmemek için özür dileriz.
   Devletler ise yaptıkları katliam, soykırım gibi olaylar sonucu özür dilerler. Örneğin Almanya'nın yahudi soykırımı sonrasında özür dilemesi, Hollanda'nın 2.Dünya Savaşında haksızlık yaptığını itiraf ettiği yahudi, çingene ve Endonezyalılardan özür dilemesi, Kanada ve ABD'nin Kızılderililerden özür dilemesi ve tabi ülkemizde R.Tayyip Erdoğan'ın Dersim katliamından dolayı özür dilemesi. 
   Tabi bu durumların zıttı da görülmektedir ve en büyük örneği İsrail'in Filistin de yaptığı soykırım suçunu kabul etmeyerek zulmüne devam etmesi, Myanbar da müslümanlara yapılan zulme soykırıma karşı özür dilenmemesi hatta engellenmemesi, Hindistan'da yine müslümanlara karşı yapılan zulmün göz ardı edilmesi gibi ve son zamanlarda Çin'in Uygur Türklerine karşı uyguladığı şiddet soykırımdan dolayı özür dilememesi gibi örnekleri vardır.
   Ülkemizde bu zıt duruma örnek teşkil eden bir örnekte buğünlerde gündem de CHP'nin Dersim  olaylarından dolayı bir Milletvekili özür dilerken bir diğerinin çıkıp özür dilenecek birşey yok demesi. 
   Evet dünya oldukça fazla savaş, zalimlik, soykırım örnekleri görmüştür ve görmeye de devam edecek gibi Allah bizlerin yar ve yardımcısı olsun.
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder